W drodze do wersji 3.0 – w akcji

Konto do testowania

Dla chętnych uruchomiliśmy konto do testowania nowej wersji. Można samemu przekonać się jak ona wygląda i działa. Zapraszamy na https://preview.infirma.pl

Bezpieczeństwo

Autoryzacja przeglądarek sprawiała niektórym klientom problemy. W szczególności tym z przeglądarką Safari na sprzętach Apple. Dlatego postanowiliśmy usunąć tę funkcjonalność.

W zamian zastosowaliśmy nowe podejście do zabezpieczenia. W poprzedniej wersji przeglądarka pamiętała o użytkowniku nawet 5 dni po ostatnim działaniu. Dzięki temu nie musiał on się logować używając loginu i hasła – przeglądarka robiła to za niego.

W nowej wersji przeglądarka będzie mniej „pamiętliwa”. Jeżeli użytkownik nie będzie wykonywał żadnych operacji (a operacja to zmiana ekranu w systemie) przez godzinę to sesja zostanie automatycznie przerwana, a użytkownik będzie musiał ponownie się zalogować. Takie rozwiązania (choć z jeszcze krótszymi czasami) są stosowane przez banki i inne instytucje wymagające dobrych zabezpieczeń, dlatego sądzimy, że sprawdzą się również w naszym przypadku.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystać funkcjonalność przeglądarek do zapamiętywania haseł, by nie było potrzeby każdorazowego ich wpisywania, ale jest to funkcjonalność przeglądarek za którą nie odpowiadamy.

Zmiany „łamiące” w porównaniu z poprzednią wersją

System został napisany od nowa, dlatego uznaliśmy, że to dobry moment na wprowadzenie pewnych zmian, które nie będą kompatybilne z poprzednią wersją. Takich zmian nie ma wiele.

Pulpit

W wersji 2 pulpit był przeciążony. Znajdowało się tam wiele danych, które nie raz były nieczytelne.

Teraz pulpit ma być wstępem do dalszych informacji, oknem do reszty systemu. Dlatego widżety są lżejsze. Przykładem może być tabela z wynikami wyszukiwania. W poprzedniej wersji była to tabela z wszystkimi możliwymi opcjami filtrowania, zaznaczania czy stronicowania. Aktualnie to prosta lista z najbardziej potrzebnymi danymi z linkami do szczegółów czy do pełnych list. Ograniczyliśmy również liczbę różnych typów widżetów.

Z tego powodu pulpit został „zresetowany” i przywrócony do domyślnych ustawień.

Cache

W nowej wersji systemu prowadziliśmy mechanizm cache’u czyli zapisywania danych w przeglądarce w ramach jej sesji. Co to oznacza w praktyce? System wgra np. dane szczegółowe klienta i zapisze je w pamięci przeglądarki. Jeżeli w trakcie tej samej sesji znów przejdziesz do szczegółów tego klienta to system nie pobierze ich ponownie, lecz od razu wyświetli właśnie z cache’u. Dzięki temu system będzie działał jeszcze szybciej.

Cache pociąga za sobą pewne niebezpieczeństwo. Co gdy inny użytkownik zmieni dane? Czy to oznacza, że moje dane będą nieaktualne? Nie. Wprowadziliśmy mechanizm odświeżania danych gdy jest to konieczne. System sprawdza poprawność danych co 3 minuty. Jeżeli zajdzie taka potrzeba będziemy modyfikować tę funkcjonalność, by działała optymalnie.

Kolejne kroki, dodawanie notatek i termin następnego kontaktu

W formularzach dodawania obiektów była możliwość wybrania kolejnego kroku – ekranu, który pojawi się po zatwierdzeniu zmian. Zrezygnowaliśmy z tego całkowicie.

W wielu formularzach była możliwość dodania notatki bezpośrednio w formularzu. Również z tego zrezygnowaliśmy. Notatkę można dodać ze szczegółów tego obiektu. Pole notatek w formularzu sugerowało, że może być jedna notatka, a przy edycji notatka „znikała” (to pole służyło tylko do dodania nowej notatki a nie do zmiany istniejącej).

W formularzu dodawania kontaktu była możliwość dodania zadania z terminem kolejnego kontaktu. Zamiast tej grupy pól daliśmy przycisk „Zapisz zmiany i dodaj zadanie” – po zapisaniu kontaktu system pokaże formularz dodawania zadania z uzupełnionymi odpowiednimi polami.

Rozumiemy, że zmiany nie zawsze przypadną do gustu, ale sądzimy, że jest to odpowiedni kierunek. Dany ekran jest odpowiedzialny za jedną operację, funkcjonalność ma jeden cel.

Jeszcze raz zachęcamy do przetestowania systemu na stronie https://preview.infirma.pl